Przyczyny powstawania krostek w okolicach ust
W zależności od tego, czy krostki są zlokalizowane bezpośrednio na ustach, czy też w ich bliskim sąsiedztwie, przyczyny mogą być różne:
- Alergia – w tym wypadku może pojawić się wysypka na ustach, która będzie przypominała plamki lub właśnie krostki. Jej przyczyną mogą być składniki kosmetyków (na przykład szminki do ust), ale też produkty spożywcze, a nawet pyłki roślinne lub sierść zwierząt. Jeśli wysypce towarzyszą inne objawy, należy koniecznie zażyć leki odczulające, a w razie braku poprawy skorzystać z pomocy medycznej.
- Zapalenie mieszków włosowych – skóra wokół ust pokryta jest włoskami. U niektórych są one widoczne w postaci zarostu, u innych to delikatny meszek. Zapalenie mieszków włosowych może być spowodowane niewłaściwą depilacją tych okolic, ale też nadmiarem sebum lub zanieczyszczeniami skóry.
- Nieprawidłowy poziom hormonów – to kwestia, która również może wpływać na pojawianie się krostek wokół ust. Podejrzewając u siebie ten problem, warto wykonać badania hormonalne i skonsultować ich wyniki z endokrynologiem.
- Złe nawyki – przede wszystkim żywieniowe, ale też palenie papierosów.
Krostki wokół ust i na ustach mogą tworzyć się również z powodu niewłaściwej pielęgnacji i higieny tych okolic, jak również na skutek oddziaływania bakterii i wirusów. Niekiedy nawet opryszczka może nie rozwinąć się w dużą zmianę, ale przyjąć formę małej i dość swędzącej krostki.
Leczenie krostek w okolicach ust
Skuteczne zwalczanie krostek na ustach wymaga ustalenia przyczyny ich występowania. W tym celu warto więc udać się do detmatologa. W zależności od rozpoznania, można będzie rozpocząć leczenie domowe, farmakologiczne albo poddać się zabiegom kosmetycznym.
Jeśli krostki na ustach powstają w wyniku alergii, konieczne będzie stosowanie leków przeciwalergicznych, ale też ograniczenie kontaktu z alergenem, który powoduje taka reakcję. Gdy jest nim sierść ukochanego zwierzęcia albo pyłek roślin, którego trudno uniknąć w codziennym życiu, można rozważyć procedurę odczulania.
Jeżeli przyczyny wysypki na ustach są dermatologiczne, pomocne mogą okazać się maści lub inne leki przepisane przez lekarza. W przypadku problemów hormonalnych, konieczne może okazać się unormowanie ich poziomu.
Domowe sposoby na krostki na ustach
- Stosowanie kosmetyków przeciwtrądzikowych, oczyszczających i o działaniu antybakteryjnym. Przyspieszą leczenie zmian i zapobiegną tworzeniu się kolejnych.
- Dokładne oczyszczanie skóry ust i okolic. To ważne nawet wówczas, gdy nie używasz szminki.
- Rezygnacja z używania konturówek i szminek – przynajmniej na jakiś czas.
- Przecieranie okolic ust delikatnym tonikiem.
Zabiegi, które mogą pomóc na pryszcze w okolicach ust
- Maski kosmetyczne – szczególnie te z węglem lub glinką, które mają właściwości oczyszczające i regulujące pracę gruczołów łojowych.
- Peelingi – przede wszystkim enzymatyczne i z niewielką zawartością kwasów z uwagi na wrażliwą okolicę ust.
- Kwasy – mają właściwości złuszczające i przyspieszające odnawianie naskórka. Są pomocne w zwalczaniu trądziku, ale też krostek w okolicach ust.
Jak zapobiegać tworzeniu się krostek na ustach?
Krosta na ustach może powstać z różnych przyczyn, ale odpowiednia profilaktyka pomoże skutecznie wyeliminować sporą część czynników ryzyka. Jakie środki podjąć, by krosty na ustach nie nawracały, a czego nie robić?
- Krostek nie należy wyciskać – w ten sposób można pogłębić stan zapalny lub zapewnić sobie nieestetyczne ślady i przebarwienia.
- Należy ograniczyć dotykanie twarzy i ust do minimum. Wiele osób odruchowo podpiera się, dotyka policzków, warg lub brody. To prosta droga do przenoszenia na twarz brudu i bakterii, a wówczas dużo łatwiej o trądzik i krostki wokół ust.
- Warto ograniczyć kosmetyki, które mogą zapychać pory – przede wszystkim tłuste kremy, ale też niektóre kosmetyki do makijażu. Może się okazać, że przyczyną powstawania krostek na linii ust jest stosowany korektor albo szminka.
- Należy pamiętać o demakijażu i dokładnym oczyszczaniu całej twarzy – także ust. Jeśli nawet nie korzysta się ze szminki, usta i tak wymagają przetarcia. Gromadzi się na nich przecież brud, bakterie, drobinki śliny. Przecierając twarz przed snem, należy dokładnie oczyścić także okolice ust.
Nie każda krosta na ustach to powód do wdrażania radykalnych zmian w pielęgnacji i diecie. Jeśli jednak wypryski w tej lokalizacji pojawiają się w większej liczbie lub nawracają, lepiej przyjrzeć się dokładnie potencjalnym przyczynom i zastosować odpowiednie leczenie, skorzystać z zabiegów kosmetycznych i zatroszczyć się o profilaktykę, by wyeliminować ten problem na dłużej.