O czym świadczą krosty na żuchwie?
Przyczyny trądziku mogą być bardzo złożone i mieć np. podłoże genetyczne. Odpowiedzialne za powstawanie krost na linii żuchwy są jednak najczęściej hormony. Aktywują się one zwykle podczas dojrzewania i wówczas mogą dotyczyć młodzieży, ale mogą także towarzyszyć kobietom w ciąży i powodować u nich wysyp krost na brodzie. Oprócz tego za powstawanie krost na żuchwie odpowiedzialne są kosmetyki, które posiadają obciążający skład. Obszaru twarzy, na którym występuje trądzik, nie wolno przesuszać, ale też nadmiernie pielęgnować. Stosowanie wielu kosmetyków o bardzo bogatym składzie może skończyć się równie źle dla skóry, jak i nakładanie mocnego makijażu, aby zakryć powstałe zmiany. Wykorzystywanie na twarz kosmetyków zatykających pory sprawia, że skóra nie może odpowiednio funkcjonować poprzez pozbywanie się nadmiaru sebum, co może spotęgować występowanie pryszczy na brodzie. Wypryski na brodzie głównie powstają na skutek aktywności hormonów, pod wpływem stresu, a u mężczyzn mogą pojawiać się z powodu nieprawidłowego golenia. Istnieje jednak wiele sposobów na skuteczną walkę z trądzikiem, które można bardzo szybko wprowadzić.
Jak skutecznie pozbyć się krost na żuchwie?
Pozbycie się krost na żuchwie nie różni się pod wieloma względami od redukcji wyprysków na innych częściach twarzy. Aby skutecznie im przeciwdziałać, warto wyeliminować możliwe przyczyny takie jak nadmierny poziom stresu, nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy czy niepoprawne golenie. Warto również przyjrzeć się swojej diecie i stylowi życia. Stosowanie używek, np. takich jak papierosy, zwykle wzmaga problem z trądzikiem. Podobnie jest z nieprawidłową dietą, która ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Do diety warto wprowadzić duże ilości owoców, warzyw, błonnika, witamin z grupy E, a także kwasów omega-3. Ponadto warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Osoba dorosła powinna wypijać dziennie co najmniej 2 litry wody, aby zapewnić sobie poprawne funkcjonowanie całego organizmu, w tym tak ważnego narządu, jakim jest skóra. Dobrze nawilżona skóra twarzy od razu wygląda na bardziej zdrową – jędrną i świeżą. Należy również zadbać o prawidłowe dobranie właściwych kosmetyków. Warto w tym celu udać się do dermatologa, który poleci właściwe preparaty. Działanie może objąć zarówno podanie antybiotyków, jak i zastosowanie retinoidów, które są pochodną witaminy A i mają działanie przeciwłojotokowe.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej. Dostępne jest co najmniej kilka rodzajów zabiegów, które mogą przynieść zadowalające efekty. Wśród nich znajdują się:
- Peelingi – tego rodzaju zabiegi polegają na usunięciu zrogowaciałego i obumarłego naskórka oraz odsłonięciu kolejnych, zdrowszych warstw. Ponadto peelingi chemiczne mają działanie przeciwzapalne i oczyszczają skórę z zaskórników. Po peelingu skóra jest zdecydowanie bardziej wygładzona, przyjemna w dotyku i rozświetlona. Peelingi warto wykonywać w seriach, aby osiągnąć najlepsze efekty.
- Zabiegi z kwasami – najczęściej wykorzystywanymi kwasami w celu redukcji trądziku na brodzie są kwas salicylowy, glikolowy, migdałowy, azelainowy i pirogronowy. Substancje te skutecznie oczyszczają skórę, zwalczają wypryski i ułatwiają wnikanie do skóry odżywczych substancji znajdujących się w maseczkach i preparatach odżywiających.
- Kuracje nawilżające i pielęgnujące – do pielęgnacji najlepiej wykorzystać kosmetyki delikatnie myjące i oczyszczające, a także nawilżające o lekkim składzie. Absolutnie nie można używać kosmetyków, które nadmiernie ograniczają produkcję gruczołów łojotokowych, gdyż mogą one jedynie nasilić problem. Można za to skorzystać z zabiegów takich jak oczyszczanie wodorowe czy nakładanie nawilżających maseczek.
- Zabiegi laserowe – szczególnie polecane jest zastosowanie lasera frakcyjnego, który obkurcza gruczoły łojotokowe, redukuje rozszerzone pory, a także niszczy bakterie bytujące na twarzy.
- Mezoterapii igłowa – można z powodzeniem wykorzystać ją w celu redukcji zmian powstałych po ciężkim przebiegu trądziku. Mezoterapia wyrównuje i wygładza skórę na twarzy.
Jak przeciwdziałać pojawianiu się krost na brodzie?
Trudno wpłynąć na genetyczną skłonność do powstawania trądziku na brodzie czy szalejące hormony podczas dojrzewania lub ciąży. Można jednak skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się i rozprzestrzenianiu krost na brodzie dzięki codziennym rytuałom. Oprócz zmian w diecie i zastosowaniu odpowiednich kosmetyków warto również zwrócić uwagę na takie aspekty jak higiena pędzli i przyborów do nakładania makijażu. Warto je często myć i odkażać. Bytują na nich bakterie, które mogą się namnażać. Oprócz tego warto jeszcze posiadać własny ręcznik do wycierania twarzy lub wycierać ją przy pomocy papierowych ręczników. Oprócz tego należy jeszcze ograniczyć dotykanie twarzy brudnymi rękami i powstrzymać się od wyciskania krost, przez co mogą powstawać trudne do usunięcia blizny.