Czym jest załupek?
Załupek to przypadłość dotycząca męskich narządów płciowych. Najprościej mówiąc, polega ona na tym, że napletek, który został odprowadzony poza żołądź, nie może być sprowadzony na nią z powrotem. W takim przypadku odciągnięty napletek jest umiejscowiony w pobliżu rowka zażołędnego, a przez to, że jest wąski, zwieńczenie prącia nie może się przez niego przedostać. Co istotne, jest to stan nagły i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.
Jak wygląda załupek?
Załupek objawia się obrzękiem żołędzi. Dla stanu tego charakterystyczny jest także zaciśnięty pierścień napletka, który najczęściej zaobserwować można poniżej rowka zażołędnego. Z kolei ponad pierścieniem powstaje zmiana przypominająca kołnierz, który oplata zwieńczenie prącia. Oprócz tego przypadłość tę możesz poznać po zasinieniu tej partii ciała.
Załupek i jego objawy
Poza obrzękiem napletka, które może być bardzo duże, załupek objawia się:
- dolegliwościami bólowymi napletka,
- zmianą koloru żołędzi – w skrajnych sytuacjach może ona przybrać czarny kolor, który jest oznaką niedokrwienia tkanek, a czasami nawet ich martwicy,
- problemami z oddawaniem moczu – bólem podczas mikcji, a często także widoczną krwią w moczu,
- bólem moszny, członka i okolic krocza,
- pieczeniem okolic intymnych.
Przyczyny powstawania załupka
W większości przypadków załupek stanowi powikłanie stulejki, czyli stanu, w którym napletek jest zwężony, co uniemożliwia lub utrudnia odprowadzenie go we właściwe miejsce. Przypadłość ta może być też związana z nieprawidłowymi codziennymi nawykami higienicznymi.
Na wystąpienie załupka wpływ mogą mieć również dodatkowe czynniki:
- odprowadzanie stulejki na siłę,
- gwałtowne powiększenie się prącia – na przykład przy obrzęku zapalnym lub na skutek rozwijającego się nowotworu,
- uraz okolic narządów intymnych,
- bagatelizowanie nakładania napletka z powrotem na żołądź – na przykład po kąpieli czy po oddaniu moczu,
- nieodciągnięcie napletka po wykonaniu zabiegów lekarskich – przede wszystkim po cewnikowaniu.
Załupek – sposoby leczenia
Jeśli zauważyłeś u siebie wyżej wymienione symptomy, pilnie skonsultuj się z lekarzem. Szybka interwencja specjalisty jest konieczna przede wszystkim, kiedy borykasz się z silnym bólem, masz objawy stanu zapalnego lub niedokrwienia. Pamiętaj, że odwlekanie wizyty u lekarza, zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak martwica napletka czy żołędzi. Oprócz tego, jeśli obrzęk jest niewielki, możesz samodzielnie spróbować przywrócić napletek do prawidłowego położenia, wcześniej dokładnie myjąc ręce.
Załupek – jak się uporać z tą przypadłością?
By zredukować dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu, miejscowo aplikuje się kremy oraz żele mające działanie znieczulające. Najczęściej, kiedy obrzęk zmniejszy się, lekarz ręcznie ściąga napletek. W niektórych przypadkach konieczne jest jego nacięcie podczas zabiegu chirurgicznego.
Chirurgiczne usunięcie załupka stosuje się w sytuacji, gdy techniki manualne okażą się niewystarczające. Zazwyczaj zabieg ten polega na podłużnym nacięciu napletka. Po wyleczeniu tego schorzenia warto rozważyć profilaktyczne wykonanie plastyki napletka, co pomoże zminimalizować ryzyko ponownego powstania załupka.
Załupek – powikłania
Kluczowa dla uporania się z tą przypadłością jest szybka interwencja lekarska – wtedy stan ten nie grozi poważnymi powikłaniami. Co ważne, ponowne umieszczenie napletka we właściwym miejscu szybko redukuje nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli natomiast pacjent zgłosi się do specjalisty zbyt późno, może dojść do martwicy napletka lub żołędzi. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się amputacja chorych tkanek.
Czy pojawieniu się załupka można zapobiec?
Podstawową formą profilaktyki powstawania załupka jest właściwa higiena narządów intymnych. Po myciu się i po oddaniu moczu za każdym razem delikatnie nasuwaj napletek na żołądź. Pamiętaj też – zwłaszcza jeśli masz stulejkę – by nie odprowadzać napletka na siłę. Równie ważne jest unikanie używania środków o działaniu drażniącym, takich jak rozgrzewające lubrykanty.