Drugi podbródek – jak wygląda i skąd się bierze?
Jak sama nazwa wskazuje, drugi podbródek to warstwa skóry oraz tkanki tłuszczowej zlokalizowana pod brodą – w górnej części szyi. Fałd ten ma tendencję do opadania, przez co nadaje szyi oraz brodzie mniej estetyczny wygląd. Drugi podbródek powoduje, że twarz wygląda bardziej krągło, a jej naturalny owal zostaje zaburzony.
Jakie są główne przyczyny tworzenia się drugiego podbródka?
- Nadmiar tkanki tłuszczowej – często na drugi podbródek skarżą się osoby z nadwagą oraz otyłe.
- Choroby tarczycy – to kolejny z głównych czynników, które powodują drugi podbródek. Tarczyca pracująca nieprawidłowo może objawiać się właśnie wybrzuszeniami na szyi.
- Uwarunkowania genetyczne – jeśli podwójny lub nawet kilkuwarstwowy podbródek jest cechą charakterystyczną także u innych członków Twojej rodziny, najprawdopodobniej jest to kwestia genetyczna.
- Częste przyjmowanie nieprawidłowej postawy – na przykład podczas pracy, snu, korzystania z komputera i smartfona.
Na tworzenie się dodatkowych podbródków ogromny wpływ mają jednak również naturalne procesy starzenia się skóry. Z biegiem lat traci ona swoją jędrność, gęstość i stopień napięcia. Właśnie z tego powodu można zaobserwować u siebie nie tylko nadprogramowy podbródek, ale też utratę owalu twarzy i obwisłe policzki.
Skuteczne sposoby na drugi podbródek
Istnieją różne sposoby na to, by zniwelować, optycznie zamaskować lub całkowicie pozbyć się drugiego podbródka. Nie da się ukryć, że efekty będą uzależnione od tego, na jaką metodę się zdecydujesz.
Domowe sposoby na drugi podbródek
Techniki, które możesz zastosować w domowym zaciszu, mają duże znaczenie w profilaktyce drugiego podbródka. Same w sobie szybko nie zlikwidują nadprogramowego fałdu skóry i tkanki tłuszczowej, ale pomogą w jego stopniowym redukowaniu i niwelowaniu jego widoczności. Co robić, a czego nie robić, by zmniejszyć drugi podbródek?
- Utrzymuj odpowiednią postawę – broda w górę! To zaskakujące, jak bardzo wygląd twarzy zmienia się, gdy przybierasz zgarbioną posturę lub wówczas, gdy pochylasz i wyciągasz głowę do przodu.
- Zadbaj o zdrową dietę – unikaj nadmiaru tłuszczu, cukru i żywności przetworzonej. Jeśli masz nadwagę lub jesteś osobą otyłą, odwiedź dietetyka, który pomoże Ci w opracowaniu zdrowego i dobrze zbilansowanego jadłospisu.
- Postaw na regularny ruch – możesz pływać, jeździć na rowerze, spacerować lub chodzić na aerobik. Dla lepszych efektów, wykonuj również ćwiczenia wysmuklające podbródek.
Ćwiczenia na drugi podbródek:
- Unoś głowę i wyciągaj brodę maksymalnie w górę, a następnie opuszczaj ją jak najbliżej mostka.
- Umieść dłoń skierowaną wierzchem ku górze pod brodą. Otwieraj i zamykaj usta, naciskając brodą na dłoń.
- Stań prosto przy ścianie, wykonuj obroty głowy w lewo i w prawo, do góry i w dół.
Zabiegi na drugi podbródek
- Lifting szyi – w zależności od przypadku może być wykonany metodami klasycznymi lub laserowo. Celem jest poprawa jędrności skóry i subtelne modelowanie owalu twarzy (ze szczególnym skupieniem na podbródku).
- HIFU – wszechstronny i nieinwazyjny zabieg pobudzający naturalne procesy regeneracyjne skóry i wzmagający produkcję kolagenu. Jeśli podwójny podbródek jest u Ciebie efektem starzenia się skóry, zabieg HIFU jest jedną z metod, które warto przetestować.
- Plastyka podbródka – jeśli nadmiarowy podbródek jest wyjątkowo obfity, konieczne może okazać się jego usunięcie przy pomocy zabiegu plastycznego. Jest to inwazyjna metoda, ale też zapewniająca najbardziej spektakularne oraz trwałe efekty. W ramach zabiegu usunięty zostanie nadmiar skóry i tłuszczu.
- Liposukcja podbródka – czyli metoda polegająca na odessaniu tkanki tłuszczowej z podbródka. Jest to opcja stosowana głównie u osób, u których drugi podbródek jest efektem nagromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.
To tylko kilka spośród wielu zabiegów, jakie można zastosować na twarz oraz szyję, by wymodelować ich kształt, ujędrnić skórę i zniwelować efekt drugiego podbródka. By wybrać najlepszą metodę działania, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej.