Czym są ultradźwięki?
Mianem ultradźwięków określa się falę akustyczną o tak wysokiej częstotliwości, że nie jest ona słyszalna dla ludzkiego ucha. Dźwięki słyszalne przez człowieka mieszczą się w zakresie częstotliwości od 20 do 20000 Hz. Ultradźwięki mają wyższą częstotliwość, a z uwagi na swoje właściwości, znajdują szerokie zastosowanie w procedurach diagnostycznych, leczniczych i kosmetycznych.
Zastosowanie ultradźwięków
Fala akustyczna, której nie jest w stanie zarejestrować ludzkie ucho, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w tak zróżnicowanych działaniach, jak badanie dna morskiego, rozgrzewanie niektórych materiałów, jak również w fizykoterapii oraz w doskonale znanym badaniu USG. Jakie są najczęstsze procedury medyczne i kosmetyczne, w których stosowane są ultradźwięki?
Ultradźwięki w diagnostyce
Jedną z najczęstszych i najbardziej rozpowszechnionych procedur medycznych, które wykorzystują ultradźwięki, jest badanie USG. Ultrasonografia wykorzystuje zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej. Jest to badanie nieinwazyjne i obarczone bardzo niskim ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych. Dzięki badaniom USG można kontrolować narządy wewnętrzne, wykonywać podstawową diagnostykę profilaktyczną (na przykład zweryfikować obecność nieprawidłowych zmian w piersiach), obserwować rozwijającą się ciążę lub sprawdzić, czy w żyłach nie pojawił się zakrzep, a wszystko to właśnie dzięki właściwościom ultradźwięków.
Ultrasonografia nie jest jedyną procedurą medyczną, która wykorzystuje ultradźwięki. Są one powszechnie wykorzystywane również w procesach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych.
Ultradźwięki – fizjoterapia o szerokim spektrum działania
Nowoczesne zabiegi fizjoterapeutyczne z powodzeniem wykorzystują zdolność ultradźwięków do miejscowego rozgrzewania tkanek, jak również do stymulowania ich szybszej regeneracji. Nic dziwnego, że procedury takie, jak sonoterapia, fonoterapia i kąpiele lecznicze oferowane są przez coraz większą liczbę wyspecjalizowanych ośrodków.
Ultradźwięki w zabiegach medycyny estetycznej
Właściwości ultradźwięków mogą zostać wykorzystane zarówno do wspomagania szybszego gojenia się ran i do zmniejszenia dolegliwości bólowych, jak również do poprawy wyglądu ciała oraz do zmniejszenia dolegliwości natury estetycznej. Zabiegi ultradźwiękami są z powodzeniem wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych procedur tego typu należą:
- Lifting ultradźwiękowy – małoinwazyjna metoda, która może konkurować z tradycyjnymi pod względem skuteczności. Zogniskowane ultradźwięki emitowane są na wybrany obszar ciała, co pobudza produkcję kolagenu i procesy regeneracji. Efektem zabiegu będzie poprawa napięcia skóry, wygładzenie zmarszczek i uzyskanie lepszej elastyczności skóry.
- Zabieg antycellulitowy HIFU – również wykorzystuje skoncentrowane ultradźwięki, ale dedykowany jest właśnie do zwalczania cellulitu, który najczęściej zlokalizowany jest na pośladkach, udach i brzuchu. Pod wpływem oddziaływania ultradźwięków skóra staje się bardziej jędrna, lepiej napięta i wygładzona.
- Modelowanie sylwetki z pomocą ultradźwięków – kolejny sposób na ujędrnienie skóry, wygładzenie nierówności i zredukowanie tłuszczowego cellulitu. Zabieg wykorzystujący ultradźwięki pozwala na wysmuklenie wybranego obszaru ciała.
Ważnym atutem zabiegów z zastosowaniem ultradźwięków jest ich niska inwazyjność w porównaniu z tradycyjnymi metodami. O ile jednak wykonanie badania USG, które wykorzystuje ultradźwięki, nie powoduje zazwyczaj jakichkolwiek skutków ubocznych, o tyle zabiegi kosmetyczne z ultradźwiękami mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem.
Ultradźwięki – przeciwskazania i skutki uboczne
Chociaż procedury diagnostyczne, medyczne i kosmetyczne, w których wykorzystywane są ultradźwięki, są małoinwazyjne, to jednak istnieją określone przeciwskazania do ich zastosowania – szczególnie w procedurach kosmetycznych.
Przeciwskazania do zabiegów kosmetycznych z użyciem ultradźwięków
- Zdiagnozowane nowotwory złośliwe – zastosowanie ultradźwięków wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.
- Posiadany rozrusznik serca lub inne implanty elektroniczne – dotyczy obszaru, który będzie poddawany zabiegowi.
- Schorzenia związane z krzepliwością krwi: zakrzepica, żylaki.
- Metalowe implanty znajdujące się na obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi.
Ultradźwiękowych procedur kosmetycznych oraz fizjoterapeutycznych nie powinno się wykonywać również u kobiet w ciąży, a także u dzieci w okresie wzrostu.
Zabiegi z ultradźwiękami – skutki uboczne
Niemal każdy rodzaj zabiegu kosmetycznego może wiązać się z mniej lub bardziej dokuczliwymi skutkami ubocznymi. Procedury z zastosowaniem ultradźwięków nie są więc żadnym wyjątkiem. Po zabiegach z ultradźwiękami najczęstszym skutkiem ubocznym jest uczucie dyskomfortu, obrzęk i dolegliwości bólowe. Warto podkreślić, że ból po ultradźwiękach, jak również obrzęk i dyskomfort to skutki uboczne o tymczasowym charakterze. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że u części osób, które często wykonują zabiegi z użyciem ultradźwięków, może dojść do upośledzenia migracji leukocytów, martwicy koagulacyjnej lub do efektu parowania tkanek. Są to jednak statystycznie bardzo rzadkie przypadki.