Na czym polega łysienie telogenowe?
Łysienie telogenowe to, najprościej mówiąc, zaburzenie cyklu wzrostu włosa. Proces wzrostu włosów składa się z trzech etapów:
- Pierwszy to anagen – czyli faza aktywna, która trwa od 2 do 7 lat. Podczas niej komórki w mieszku włosowym dzielą się, dzięki czemu rosną nowe kosmyki.
- Drugi to katagen – jest to krótszy, kilkutygodniowy etap, w którym macierz włosa zanika i przesuwa się on bliżej powierzchni skóry.
- Trzecia to telogen – czyli faza spoczynku, podczas której kosmyki słabną i przestają rosnąć. Określenie łysienie telogenowe pochodzi od nazwy tego etapu.
Kiedy włosy przechodzą z jednego stadium wzrostu do kolejnego stopniowo, nie dostrzegasz ich przerzedzenia. Natomiast, jeśli proces ten zostaje zaburzony, a faza anagenu skrócona, może dochodzić do łysienia telogenowego.
Łysienie telogenowe – objawy
Utrata włosów nie jest powodem do niepokoju – o ile dziennie tracisz ich około 100. Osobom z łysieniem telogenowym wypada o wiele więcej kosmyków. W przypadku tego schorzenia, po rozczesaniu włosów, na szczotce lub grzebieniu zostają całe ich garście. Jeśli borykasz się z tym rodzajem łysienia, utratę dużej ilości włosów zaobserwujesz też podczas ich mycia, a rano, po obudzeniu się, możesz dostrzec pojedyncze włosy na poduszce.
Najbardziej charakterystyczne symptomy łysienia telogenowego:
- Widoczne przerzedzenie włosów na skórze głowy.
- Ten typ łysienia dotyczy całej powierzchni skóry głowy bądź jej fragmentów.
- Najczęściej przebiega gwałtownie.
- Nie prowadzi do całkowitego wyłysienia – dzięki zachowanym mieszkom włosowym, kosmyki mogą się zregenerować i odrosnąć.
- Objawy łysienia telogenowego zwykle utrzymują się przez kilka miesięcy.
Przyczyny telogonowego wypadania włosów
Gdy większość włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli wzrostu, ich ewentualny zanik jest niemal niewidoczny. Zaburzenia tego procesu mogą jednak prowadzić do łysienia telogenowego. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu tego schorzenia są:
- przewlekły lub wyjątkowo silny stres,
- choroby skóry głowy,
- znaczny spadek wagi i zaburzenia metabolizmu,
- zaburzenia hormonalne – w tym nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- duże obciążenia organizmu, na przykład poród, operacja, wysoka gorączka,
- przyjmowanie niektórych leków,
- alergie,
- zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak arsen czy selen,
- niedobory mikroelementów – szczególnie żelaza, ale nie tylko,
- ciężkie choroby przewlekłe, takie jak nowotwory.
Czy można zatrzymać łysienie telogenowe? Czy włosy odrosną?
Najczęściej łysienie telogenowe ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów schorzenia. Jednak czasami, by je zahamować, konieczne jest ustalenie przyczyny zachwiania równowagi w organizmie. Przykładowo: jeśli łysiejesz z powodu zaburzeń hormonalnych, dopiero ich unormowanie oraz utrzymywanie hormonów pod kontrolą najprawdopodobniej spowoduje, że Twoje kosmyki zaczną odrastać. Bardzo ważne jest więc uzyskanie szczegółowej diagnozy.
Łysienie telogenowe – leczenie
Jeśli borykasz się z przewlekłym łysieniem telogenowym, kluczowe jest ustalenie jego przyczyny. Pierwszy krok to wizyta u specjalisty. Umów się na konsultację trychologiczną. Lekarz o tej specjalizacji zleci Ci odpowiednie badania, a także zasugeruje, jakich kosmetyków, preparatów i suplementów należy używać, by uporać się z tym schorzeniem. Oprócz tego, w leczeniu łysienia telogenowego, stosuje się specjalistyczne zabiegi – możesz zdecydować się na mezoterapię igłową oraz na masaże głowy.
Jakie badania wykonać przy podejrzeniu łysienia telogenowego?
Kiedy łysienie nie ustępuje od dłuższego czasu, umów się do trychologa. Podczas wizyty specjalista sprawdzi stan Twojej skóry głowy i na tej podstawie zdiagnozuje problem, a jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzi bardziej szczegółowe badanie próbki włosów. Ponadto trycholog może zlecić Ci wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi z rozmazem, ogólne badanie moczu czy sprawdzenie poziomu ferrytyny i żelaza.
Zabiegi na łysienie telogenowe
Telogenowe wypadanie włosów możesz zniwelować, stosując zabiegi medycyny estetycznej i trychologiczne. Do najpopularniejszych zabiegów na łysienie telogenowe należą:
- Mezoterapia igłowa – metoda polegająca na wprowadzeniu do skóry odpowiednio dobranej substancji odżywczej. Zabieg ten regeneruje kosmyki i pobudza ich wzrost.
- Karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla mająca pozytywny wpływ na kondycję włosów. Poprawia ukrwienie mieszków włosów, odżywia je i pobudza produkcję nowych kosmyków. Co ważne, jest nieinwazyjna i szybka w wykonaniu.
- Przeszczep włosów – polega na pobraniu włosów z części potylicznej głowy i przeniesieniu ich na łysiejący obszar. Zaletą tego rozwiązania są długotrwałe efekty.
Zanim zdecydujesz się na konkretny zabieg, skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj także o tym, że zarówno w leczeniu, jak i w zapobieganiu łysieniu telogenowemu pomocna jest zbilansowana dieta, unikanie stresu oraz regularne wykonywanie podstawowych badań krwi i moczu.