Skąd się bierze nadmiar skóry po odchudzaniu?
Ludzka skóra jest bardzo elastyczna – rośnie razem z nami, rozciąga się, gdy przybieramy na wadze i obkurcza, gdy chudniemy. Warunkiem jej dopasowywania się do rozmiarów ciała jest jednak to, by zmiany wagi lub wzrostu zachodziły stopniowo. Gdy przebiegają zbyt gwałtownie, mogą pojawiać się rozstępy albo nadmiar skóry.
Luźna skóra po odchudzaniu to częsty problem – szczególnie wśród osób, które straciły wiele kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Skóra nie nadążyła z obkurczaniem się, utraciła elastyczność i stała się wiotka. Żadne ćwiczenia i żadne diety nie przywrócą jej utraconych właściwości, ale na szczęście współczesna medycyna estetyczna zna inne sposoby na to, jak pozbyć się zwisającej skóry po odchudzaniu. Zauważasz ją u siebie? Umów się na konsultację medyczną, by poznać lepiej dostępne metody działania.
Jak pozbyć się nadmiaru skóry?
Istnieje kilka różnych sposobów na to, by zniwelować efekt luźnej skóry po odchudzaniu. Wybór konkretnej techniki warto uzależnić zarówno od lokalizacji nadmiarowej skóry, jak również od jej ilości oraz oczekiwań pacjenta.
Zabiegi na luźną skórę po odchudzaniu:
- HIFU – czyli procedura wykorzystująca ultradźwięki o wysokiej częstotliwości. Technologia HIFU pozwala na poprawę elastyczności skóry oraz na wzmocnienie jej napięcia. Jest to zabieg rekomendowany tym osobom, które mają niewielkie ilości luźnej skóry po odchudzaniu się. Metoda ta nie jest inwazyjna lub bolesna, ale powoduje podgrzanie tkanek, przez co w trakcie zabiegu możliwe jest odczuwanie ciepła.
- Drenaż podciśnieniowy – często wykorzystywany w zwalczaniu cellulitu i wiotkiej skóry. Zabieg ten wykorzystuje działanie głowic masujących, wiązek lasera i światła LED, dzięki czemu bardzo intensywnie oddziałuje na skórę. Z uwagi na niską inwazyjność tej metody, jest ona również polecana osobom, które mają do czynienia z niewielkimi ilościami wiotkiej i luźnej skóry po odchudzaniu. Drenaż podciśnieniowy można wykonać w serii zabiegów, by uzyskać lepsze efekty.
- Chirurgia plastyczna – niezastąpiona, by pozbyć się większych ilości luźnej skóry. Polecana osobom po operacjach bariatrycznych, jak również tym, które radykalnie schudły pod wpływem diety i ćwiczeń. Podczas zabiegu usuwany jest zarówno nadmiar skóry, jak również ewentualny nadmiar tkanki tłuszczowej. Choć jest to procedura zdecydowanie bardziej inwazyjna niż zabieg HIFU lub drenaż podciśnieniowy, to może zapewnić najbardziej radykalne efekty.
To wybrane spośród wielu zabiegów, które mogą zostać wykonane, by poprawić napięcie skóry i wymodelować sylwetkę. Jeśli nie wiesz, którą metodę wybrać, umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej.
Jak uniknąć nadmiaru skóry po odchudzaniu?
Nie bez powodu zwykło się mawiać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka to najprostsze rozwiązanie, by zachować jędrną i napiętą skórę. Co robić, a czego nie robić, aby uniknąć nadmiaru luźnej skóry po odchudzaniu się?
- Redukuj wagę stopniowo – to bezpieczniejsze dla zdrowia, ale też korzystne dla wyglądu i kondycji Twojej skóry. Przyjmuje się, że nie należy tracić więcej niż kilogram masy ciała tygodniowo. Powolne chudnięcie minimalizuje również ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
- Zadbaj o ruch – nie odchudzaj się wyłącznie przy pomocy diety, prowadź możliwie aktywny tryb życia. Wybieraj ćwiczenia wzmacniające mięśnie ciała – to sprzyja również poprawie elastyczności skóry.
- Wykonuj masaże, stosuj kosmetyki ujędrniające – dbaj o swoją skórę od zewnątrz. Dostarczaj jej składniki nawilżające i poprawiające napięcie. Stosując te kosmetyki, wykonuj masaż – to poprawi ich wchłanianie się, jak również wpłynie korzystnie na jej elastyczność.
- Korzystaj z porad specjalistów – samodzielne odchudzanie się może być skuteczne, ale większą gwarancję bezpiecznej redukcji masy ciała daje stosowanie się do zaleceń dietetyka, fizjoterapeuty lub trenera.
Jeśli nawet nie uda Ci się w pełni uniknąć efektu nadmiaru skóry po odchudzaniu się, nie martw się. Współczesna medycyna estetyczna pomoże zniwelować ten efekt. Do wyboru masz wiele metod działania.