Guzowatość nosa – co to takiego?
Guzowatość nosa, jak sama nazwa schorzenia wskazuje, to zniekształcenie tej części twarzy. Czasami zmiany występują także na podbródku i uszach, ale najczęściej dotyczą właśnie nosa. Rhinophyma jest ostatnim stadium innej choroby skóry – trądziku różowatego. Pojawiające się na twarzy zniekształcenia, mogą w istotny sposób obniżyć samopoczucie osoby, której dotyczy guzowatość nosa. To dolegliwość powodująca kompleksy i przyczyniająca się do obniżenia samooceny.
Rhinophyma – jak wygląda nos osoby borykającej się z tą chorobą?
U osoby chorującej na rhinophymę nos jest rozszerzony, zdeformowany i ma bulwiasty kształt. W przebiegu schorzenia zmienia się także kolor tej części twarzy. Nos przybiera czerwoną lub intensywnie różową barwę.
Guzowatość nosa – przyczyny występowania tego schorzenia
Przyczyny powstawania guzowatości nosa nie są do końca znane. Zwykle jednak dolegliwość ta występuje u osób zmagających się z trądzikiem różowatym. W jego trzecim stadium, określanym jako przerostowe, często pojawia się właśnie guzowatość nosa. Warto jednak pamiętać, że rhinophyma może dotknąć także tych pacjentów, którzy do tej pory nie zmagali się z żadnym rodzajem trądziku.
Kto jest szczególnie narażony na guzowatość nosa?
Guzowatość nosa częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Choroba ta zwykle występuje u pacjentów w wieku średnim lub podeszłym. Rhinophyma często stanowi powikłanie nieleczonego trądziku różowatego. Na ryzyko jej wystąpienia wpływa również nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów.
Guzowatość nosa – pierwsze objawy i symptomy, które pojawiają się później
Zmieniony wygląd nosa to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów rhinophymii. W początkowej fazie schorzenia w tej partii twarzy pojawiają się guzki, a skóra staje się zaczerwieniona. Z czasem nos puchnie, a jego kształt coraz mniej przypomina pierwotny wygląd. Na powierzchni skóry widoczne są zgrubienia, a gruczoły łojowe powiększają się.
Guzowatość nosa i jej konsekwencje
Zmiany w wyglądzie twarzy często są przyczyną kompleksów u osób, które zmagają się z guzowatością nosa. Mają one negatywny wpływ na stan emocjonalny pacjenta. Jest to jednak tylko jedna z konsekwencji tej choroby. Może ona skutkować także niedrożnością nosa oraz prowadzić do problemów z oddychaniem. Jeśli więc zauważasz u siebie zmieniony wygląd nosa, skonsultuj się z dermatologiem!
Jak leczy się guzowatość nosa?
Jeśli rhinophymia nie jest zaawansowana, w jej leczeniu zwykle wykorzystuje się farmakoterapię – najczęściej z użyciem antybiotyków i preparatów przeciwzapalnych. Oprócz środków doustnych stosowane są maści działające miejscowo, które redukują zaczerwienienia na skórze. Bardziej nasilone zmiany usuwane są przy pomocy lasera. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego z użyciem skalpela.
Zabiegi stosowane w leczeniu rhinophymii:
- Terapia laserem ablacyjnym – jest to zabieg dermatologiczny, w którym promienie emitowane przez laser wykorzystywane są do usunięcia zmiany skórnej. Co ważne, po jego przeprowadzeniu tkanki zostają wzmocnione, a skóra zyskuje na sprężystości.
- Terapii laserem neodymowym – to metoda, w której stosuje się laser wytwarzający fale docierające do głębokich warstw skóry. Zabieg ten pozwala na zredukowanie i usunięcie niedoskonałości, również tych powstałych na skutek zmian trądzikowych i będących wynikiem rhinophymii.
- Dermabrazja – jest to zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu wybranych warstw skóry. Poprawia elastyczność i jędrność skóry. Ze względu na inwazyjność tej metody, obecnie wykonuje się ją coraz rzadziej.
- Klasyczna operacja chirurgiczna – jeśli istnieją przeciwwskazania do zabiegów laserowych i dermabrazji, guzowatość nosa można zniwelować także za pomocą klasycznego zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej.
Jeśli borykasz się z guzowatością nosa, przed wyborem konkretnej metody leczenia, skonsultuj się ze specjalistą – najlepiej dermatologiem bądź chirurgiem plastycznym. Dzięki temu terapia będzie dopasowana do stopnia zaawansowania choroby i potrzeb Twojego organizmu.
Czy można uniknąć guzowatości nosa?
Rhinophymia to choroba o nie do końca ustalonych przyczynach. Z jednej strony dotyczy ona często osób, które cierpią na trądzik różowaty – szczególnie wówczas, gdy nie podejmują leczenia tej dermatozy. Z drugiej zaś guzowatość nosa występuje również u osób, które nie chorują na tę odmianę trądziku. Jaka więc może być profilaktyka przy tym schorzeniu?
- Jeśli zdiagnozowano u Ciebie trądzik różowaty, postępuj zgodnie z zaleceniami dermatologa. Kontrolowanie tej odmiany trądziku jest bardzo istotne, by uniknąć rhinophymii.
- Bez względu na rodzaj cery, pielęgnuj ją zgodnie z jej typem i potrzebami.
- Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy związane z trądzikiem lub zmianą wyglądu nosa, umów się na konsultację dermatologiczną.
- Ograniczaj używki, zdrowo się odżywiaj.
- Jeśli cierpisz na guzowatość nosa, podejmij leczenie lub zdecyduj się na jeden z zabiegów przywracający nosowi prawidłowy wygląd. Po zabiegu stosuj się do zaleceń lekarza, by uniknąć powikłań i nawrotu schorzenia.
Guzowatość nosa to dolegliwość, która w istotny sposób wpływa na wygląd twarzy. Zdeformowany nos może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Jeśli dotyczy Cię ten problem, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Istnieją różne sposoby leczenia rhinophymii oraz przywracania guzowatym nosom prawidłowego wyglądu.