Jak wygląda znamię Beckera?
Jeżeli w okolicach ramion, klatki piersiowej lub łopatek zauważymy znamię o ciemnobrązowym kształcie, może oznaczać to, że mamy do czynienia właśnie ze znamieniem Beckera. To, co jest dla niego bardzo charakterystyczne, to występujące na jego powierzchni rosnące włosy. Zazwyczaj przybiera ono nieregularne kształty, a także może rozlewać się na znaczne obszary ciała, zajmując nawet do 20 centymetrów. W związku z tym dla niektórych może być to bardzo nieestetyczna zmiana. Jej nieregularne kształty często niepokoją wiele osób, ponieważ mogą przywodzić na myśl zmiany złośliwe. Jednak w odróżnieniu od nich znamię Beckera jest całkowicie łagodne i nie zagraża naszemu zdrowiu ani życiu. Warto również podkreślić, że tego typu znamiona formują się na naszych ciała już we wczesnym dzieciństwie, a często nawet w życiu płodowym. Początkowo jednak mogą wydawać się stosunkowo jasne i niepozorne, jednak z biegiem lat znacząco ciemnieją, co może wywoływać u niektórych różnego rodzaju kompleksy. Wokół znamiona Beckera bardzo często może pojawiać się również trądzik na skórze.
Przyczyny występowania znamienia Beckera
Specjalistom wciąż bardzo ciężko wskazać na jednoznaczne przyczyny występowania na skórze znamiona Beckera. Można jednak zaobserwować, że pojawia się ono w przeważającej mierze u chłopców. Istnieją zatem teorie, że powiązane ono jest z występowaniem męskich hormonów, czyli androgenów. Nie jest to jednak zmiana, którą można dziedziczyć i przekazywać w genach.
Do powstawania znamion Beckera dochodzi z powodu przerostu niektórych tkanek. Komórki, które odpowiadają za wytwarzanie pigmentu, produkują więcej melaniny, stąd też jego charakterystyczna barwa wyróżniająca się na tle reszty skóry. Warto również podkreślić, że znamię Beckera w dotyku jest zdecydowanie grubsze niż reszta skóry, co może być związane z przerostem włókien mięśniowych. W tym miejscu warto podkreślić, że choć znamię Beckera jest nieprawidłowością skórną zaliczaną do nowotworów, to pozostaje ono całkowicie niegroźne. Historia medycyny nie zna bowiem przypadków, w których posiadałoby ono złośliwe zmiany.
Leczenie znamion Beckera
Wiele osób chciałoby się pozbyć zmiany Beckera ze względu na jej niezbyt estetyczny wygląd, który bardzo często może pokrywać znaczne obszary na skórze. Z tego względu, że zmianę tą bardzo często pokrywają grube, ciemne i odstające włoski, specjaliści na samym początku sugerują przeprowadzenie depilacji laserowej, aby całkowicie pozbyć się tego problemu. Często samo pozbycie się nadmiernego owłosienia z tego obszaru sprawia, że wygląd i estetyka znamienia znacząco się poprawia. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, czy istnieje sposób na całkowite pozbycie się znamiona Beckera. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od jego wielkości czy umiejscowienia. Specjaliści często rekomendują chirurgiczne usuwanie znamion, jednak nie gwarantują oni, że w każdym przypadku będą mogli przeprowadzić ten zabieg. Niejednokrotnie tego typu zmiany na skórze są tak obszerne, że nawet chirurdzy nie będą w stanie tutaj nic wskórać.
Rozległe znamiona można próbować rozjaśniać, laserowo usuwając z nich pigment. Istnieją również środki kosmetyczne również stworzone po to, aby rozjaśniać tego typu zmiany. Należy jednak mieć na uwadze, że nawroty pigmentacji zdarzają się stosunkowo często, zwłaszcza kiedy nie stosuje się odpowiedniej profilaktyki.
Znamiona Beckera – diagnostyka i profilaktyka
Aby upewnić się, że mamy do czynienia właśnie z niegroźnym znamieniem Beckera, a nie bardziej poważną przypadłością skórną, koniecznie musimy zgłosić się do dermatologa. Przejdzie on do badania, wykonując zabieg dermatoskopem i diagnozując, z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia. Podczas badania specjalista patrzy na znamię w powiększeniu i dokonuje jego oceny. Poza regularną kontrolą znamion warto również podkreślić, że sami mamy wpływ na to, czy ich pogmentacja nie będzie się powiększać. W tym przypadku warto o nie szczególnie zadbać, a można to zrobić, pamiętając o kilku prostych elementach. Przede wszystkim należy unikać wystawiania znamiona Beckera na promieniowanie słoneczne. Jeżeli znajduje się ono w takim miejscu, którego nie możemy zakryć i ochronić przed słońce, wówczas musimy pamiętać o kremie z filtrem. 30 SPF w tym przypadku to minimum, jednak specjaliści sugerują zastosowanie co najmniej kremu z filtrem 50. Poza ekspozycją na słońce niewskazane jest również w tym przypadku korzystanie z solariów.