Pryszcze i inne krostki pod pachami
Pryszcze pod pachami to pojawiające się na skórze zmiany, których powstanie może wynikać z różnych przyczyn. Zwykle jest to rezultat nieodpowiedniego usuwania owłosienia z tych partii ciała. Krostki te mogą różnić się od siebie kolorem i wielkością, występować pojedynczo lub w grupach.
Różowe i czerwone krosty pod pachami oraz inne objawy, na które warto zwrócić uwagę
W zależności od podłoża Twoich dolegliwości, pojawieniu się krost pod pachami mogą towarzyszyć inne objawy, między innymi:
- Świąd – swędzenie pach połączone z wysypką może świadczyć o reakcji alergicznej, zapaleniu bakteryjnym bądź grzybicy.
- Pryszcze pod pachami wypełnione ropą – tego rodzaju krosty mogą być objawem trądziku torbielowatego.
- Nadmierna potliwość – krostki pod pachami często są też powszechnie występującymi potówkami.
- Wrastające włoski – jeśli oprócz pryszczy zauważysz na skórze wrastające włoski, prawdopodobnie problem tkwi w nieprawidłowej technice golenia tego obszaru ciała.
Przyczyny tworzenia się krost pod pachami
Krosty pod pachami najczęściej są efektem nieprawidłowo przeprowadzonej depilacji skóry. Bywa jednak i tak, że towarzyszą innym przypadłościom:
- Alergiom – jedną z częstszych przyczyn zmian skórnych pod pachami jest alergia, na przykład na składniki mydła, żelu do mycia lub dezodorantu.
- Infekcjom skóry – krosty pod pachami powstają zarówno na skutek infekcji pochodzenia bakteryjnego, jak i grzybiczego.
- Zmianom hormonalnym – na kondycję skóry, także tej pod pachami, wpływają zmiany zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania, klimakterium czy podczas ciąży.
- Nadmiernej potliwości – dolegliwość ta może mieć podłoże hormonalne.
- Innym chorobom – takimi jak cukrzyca, w której przebiegu występuje skłonność do tworzenia się różnego rodzaju wyprysków.
Na ryzyko powstawania krostek pod pachami mogą wpływać nie tylko wymienione schorzenia, ale też różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – w szczególności:
- Niewłaściwa depilacja – na przykład przeprowadzana przy użyciu niezbyt ostrej lub brudnej maszynki. Częstą przyczyną powstawania krostek pod pachami są wrastające włoski – jeśli występuje u Ciebie taka tendencja, rozważ wykonanie epilacji laserowej albo wykonuj peeling pach, który pomoże usunąć martwy naskórek i uwolnić włoski, które nie mogą się przez niego przekłuć.
- Używanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków – na przykład dezodorantów z alkoholem lub produktów do golenia, które są nieodpowiednie dla wrażliwej skóry pod pachami. Częstym błędem, który powoduje podrażnienia tych okolic, jest stosowanie perfum na skórę pod pachami.
- Noszenie ubrań z podrażniających skórę materiałów – chociaż powszechnie uważa się, że naturalne materiały są zdrowsze dla skóry, ta zasada nie zawsze się sprawdza. Niekiedy wełna lub szorstka bawełna mogą przyczynić się do świądu i wysypki. Jeśli zauważasz, że noszenie niektórych ubrań powoduje problemy skórne, wyeliminuj je ze swojej garderoby.
- Niewłaściwa higiena – między innymi rzadkie i niedokładne mycie okolic pach.
Krosty pod pachami – diagnostyka i leczenie
Jeśli w Twoim przypadku krosty pod pachami są rezultatem niewłaściwej depilacji, by zniwelować ten problem, zmień swoje nawyki higieniczne. Kiedy pryszcze nie znikają przez dłuższy czas, zapisz się na wizytę u dermatologa. Lekarz sprawdzi zmiany skórne i zaleci Ci dalsze postępowanie – może to być terapia preparatami doustnymi lub maściami i kremami aplikowanymi na skórę. Pamiętaj też, by nie wyciskać pryszczy, ponieważ może to nasilić stan zapalny.
Jakie są sposoby leczenia krost pod pachami?
Kluczowe znaczenie mają działania profilaktyczne – to znaczy unikanie tych czynników, które powodują powstawania krost. Istniejące wypryski mogą zostać poddane różnego typu kuracjom dermatologicznym. Często stosowane są maści oraz kremy o działaniu przeciwtrądzikowym – na przykład zawierające kwasy lub nadtlenek benzoilu. To jednak nie wszystko, co można zrobić, by pozbyć się pryszczy pod pachami. Wiele do zaoferowania w tym względzie mają również gabinety medycyny estetycznej, w których można wykonać:
- Epilację laserową – to metoda depilacji, która niszczy włos wraz z cebulką, co zapewnia długotrwały efekt. Zamiast regularnie golić pachy lub używać na nich depilatora, warto rozważyć długotrwałą metodę depilacji. Pozwala to uniknąć częstych podrażnień oraz problemu z wrastającymi włoskami. Zabieg ten trzeba wykonać kilkakrotnie, by przyniósł wymierne efekty.
- Peelingi chemiczne i zabiegi z kwasami – trudno o lepszy sposób na czerwone krosty pod pachami i wypryski o trądzikowym charakterze. Jeśli, z jakiegoś powodu, trądzik pojawił się u Ciebie właśnie w tym miejscu, możesz poddać skórę pod pachami odpowiednio dobranej kuracji. Peelingi chemiczne i zabiegi z kwasami przyspieszają proces złuszczania naskórka, co działa przeciwtrądzikowo.
To tylko wybrane spośród wielu zabiegów, jakie możesz wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. Pamiętaj o tym, by najpierw skonsultować się z dermatologiem i ustalić przyczynę dręczących Cię krostek pod pachami, a następnie dobrać najlepszą metodę ich leczenia.
Pryszcze pod pachami – jaki im zapobiegać?
By zapobiec powstawaniu na skórze pach krostek, pamiętaj o stosowaniu kilku zasad:
- Zadbaj o prawidłową higienę skóry pod pachami – codziennie myj ją dokładnie.
- Sięgaj po delikatne kosmetyki – wybieraj dezodoranty bez alkoholu.
- Jeśli Twoim problemem są wrastające włoski, wykonuj regularny peeling skóry pod pachami.
- Postaw na zdrową dietę – zrezygnuj z żywności typu fast food oraz z nadmiaru cukru w diecie.