Krosty na szyi – skąd się biorą?
Ważne jest, aby znać przyczynę powstawania krost i pryszczy na szyi. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć odpowiednie i skuteczne kroki, aby pozbyć się ich raz na zawsze. Jakie są zatem główne przyczyny powstawania tego niechcianego problemu?
Pierwszym powodem pojawiania się krost na szyi jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. W wyniku tego dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów, co prowadzi do powstania zaskórników. W momencie, kiedy w zaskórniku zdążyły się zagnieździć bakterie, może dojść do infekcji, a wtedy zmiany na skórze zamieniają się w ropne pryszcze.
Innym powodem pojawiania się krost na szyi są problemy hormonalne. Hormony wpływają na pracę gruczołów łojowych, co zwiększa ryzyko powstawania zaskórników i krost. Do najczęstszych zaburzeń hormonalnych, które nasilają problem pryszczy ropnych na szyi, jest nadmiar androgenów lub też nadmiar hormonów tarczycy. Nadmiar lub niedobór hormonów bezpośrednio wpływa na pracę gruczołów łojowych, co w konsekwencji przekłada się na pojawianie się na naszej szyi niechcianych krost i pryszczy.
Krosty na szyi mogą być również spowodowane niewłaściwą higieną ciała. Bardzo dużą uwagę skupiamy na pielęgnacji twarzy, zapominając przy tym o okolicach szyi i dekoltu. To obszar, który poci się i ulega zanieczyszczeniom z zewnątrz jak każdy inny, dlatego też należy zadbać o jego odpowiednie oczyszczanie oraz nawilżanie.
Kolejnym czynnikiem, który może wywoływać na naszej szyi krosty i ropne pryszcze, jest reakcja alergiczna organizmu na dany alergen. Reakcja alergiczna może powodować właśnie takie objawy jak swędzenie, wysypka, zaczerwienienie skóry oraz krosty. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że kosmetyki, których na co dzień używamy, mogą wywoływać reakcję alergiczną i podrażniać naszą skórę. Podobnie organizm reagować może chociażby na różnego rodzaju pokarmy.
Kiedy mówimy o krostach i pryszczach ropnych na szyi, pod lupę powinniśmy wziąć także naszą dietę i spożywane przez nas produkty. Niektóre badania sugerują bowiem, że dieta wysokowęglowodanowa oraz dieta bogata w produkty mleczne mogą prowadzić do powstawania trądziku, w tym również pryszczy na szyi. Innym czynnikiem, który może wpływać na powstawanie pryszczy na szyi, jest niedobór witamin i minerałów w diecie. Niedobór witaminy A i cynku może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, w tym do powstawania pryszczy.
Rodzaje pryszczy na szyi
Jak możemy się domyślić, istnieją różne rodzaje zmian skórnych, które możemy zauważyć w obrębie naszej szyi. Dlatego tak ważne jest, aby na wstępie zidentyfikować, z którą dokładnie przypadłością się borykamy. Pomoże nam to w ustaleniu przyczyny problemu, a co za tym idzie – szybszym i skuteczniejszym jego wyeliminowaniu.
Najczęstsze zmiany skórne, jakie możemy zaobserwować na szyi, to:
- Pryszcze ropne na szyi – to pryszcze, które powstają, gdy bakterie rozwijają się w zablokowanym porze. Powodują one stan zapalny, dlatego są zwykle bolesne i czerwone.
- Cysty - to większe i głębsze formacje niż pryszcze zwykłe, które powstają, gdy zablokowany por wypełniony jest sebum, martwymi komórkami skóry i bakteriami. Cysty na szyi mogą powodować ból i stan zapalny i często wymagają leczenia dermatologicznego.
- Trądzik różowaty - to przewlekła choroba skóry, która objawia się czerwonymi krostkami i plamami na twarzy, szyi i dekolcie. Przyczyna choroby nie jest do końca znana, ale uważa się, że może być związana z zaburzeniami hormonalnymi i czynnikami środowiskowymi.
Jak skutecznie pozbyć się pryszczy ropnych na szyi?
Sposobów na pozbycie się pryszczy i krost z okolicy szyi jest co najmniej kilka. Przede wszystkim musimy postawić na odpowiednią i regularną higienę i pielęgnację tej okolicy ciała. Należy wybierać łagodne preparaty do mycia. Warto również pamiętać o tym, aby myć ten obszar ciała co najmniej dwa razy dziennie. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie prowadzić do dodatkowych podrażnień. Pryszcze ropne na szyi mogą być dla nas uciążliwe i nieestetyczne. Nic więc dziwnego, że chcielibyśmy jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Musimy jednak pamiętać, że wyciskanie zmian ropnych nigdy nie będzie dobrym pomysłem. W ten sposób jedynie pogarszamy sytuację, pogłębiając stan zapalny i sprawiając, że ropa wylewa się i może zainfekować także inne tkanki. Dobrym pomysłem na pozbycie się pryszczy z okolic szyi będzie również zastosowanie miejscowo produktów przeciwzapalnych. Są to zazwyczaj kremy lub żele na bazie kwasu salicylowego lub siarki. Nie możemy jednak przesadzać z ich ilością i częstotliwością stosowania, ponieważ wówczas mogą tylko prowadzić do podrażnień skóry.
W momencie, kiedy wszystkie wyżej wymienione metody zawiodły, warto odwiedzić klinikę dermatologiczną. Zasiadający w niej specjaliści z pewnością znajdą przyczynę naszych problemów skórnych i zaproponują odpowiednie rozwiązanie. W niektórych przypadkach mogą również zasugerować wykonanie zabiegów takich jak laserowe usuwanie trądziku z szyi, który może pomóc nam w stosunkowo szybkim czasie zażegnać tego typu problemy skórne w obrębie szyi.